Bardo

Bardo – to niewielkie miasteczko położone pośród malowniczych wzniesień Gór Bardzkich, w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego.
Ze względu na swoje walory zarówno krajobrazowe jak i klimatyczne jest wspaniałym miejscem wypadowym dla szerokiej grupy odwiedzających – pielgrzymów, turystów, rodzin z dziećmi, emerytów, ale także dla tych kochających turystykę aktywną: rowerzystów, kajakarzy, miłośników pieszych wędrówek, uprawiających nordic walking czy też amatorów przejażdżek konnych.

Bardo - widok na miasto

To tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych przełomów w Polsce – Przełom Nysy Kłodzkiej. Przełom Bardzki jest swoistą osobliwością geograficzną w skali nie tylko Sudetów, ale i Polski. Najpiękniej widać go z punktu widokowego Obryw Skalny, który powstał wskutek obsunięcia się mas ziemi w czasie powodzi w 1598 roku. Stąd także rozciąga się widok na miasto i jego okolice.

Bardo - widok na Kalwarię

Bardo znane jest przede wszystkim z obecności monumentalnego Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary. Świątynia powstała w latach 1686-1704. Swój przepiękny, bogaty wystrój zawdzięcza barokowym artystom. Nazwiska ich są jednak sporne, jedni piszą, że był to m. Klein inni, że włoski architekt Quadro. Szczególnie imponujący jest prospekt organowy, dzieło rzeźbiarza Heinricha Hartmana i ołtarz główny, dzieło Mikołaja Richtera, w którym umieszczona jest cudowna figurka matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary.

Bardo - Sanktuarium - widok na organy

Jest to najstarsza drewniana rzeźba romańska na Dolnym Śląsku. Do kasztelańskiego grodu Barda przywieźli ją ok.1189 r. rycerze w białych płaszczach z czerwonym krzyżem – joannici. W niedługim czasie obecność figurki zaczęła wyznaczać rytm życia miasta i jego mieszkańców. Bardo stało się miejscem pielgrzymowania tysięcy pątników.
Warto wspomnieć, że do dnia dzisiejszego zachowała się tradycja całowania figurki. Po każdej niedzielnej Mszy Świętej figurka jest zdejmowana z ołtarza i podawana parafianom do ucałowania.

Bardo - Figurka

Z Obrywu Skalanego, patrząc w kierunku północno-wschodnim, zobaczyć można niewielkie kapliczki.

Bardo - Obryw skalny

Jest to Wzgórze Różańcowe. Na niewysokiej górze (380 m n.p.m.) znajduje się zespół 14 kaplic różańcowych. Pomysłodawcą był ówczesny przełożony klasztoru redemptorystów ojciec Ksawery Franz. W 1903 r. wytyczono aleję o szerokości 5m i długości 1740 m prowadzącą po zboczu góry, którą obsadzono lipami i klonami. Prace trwały z przerwami w od roku 1904 do 1939 r. Efektem było powstanie 13 kaplic. Do zrealizowania całości planu zabrakło jeszcze czterech kaplic. W 1990r. wybudowano kolejną, 14 kaplicę pod wezwaniem Ukoronowania Najświętszej Marii Panny.

Bardo - Kapliczki różańcowe

Będąc na Obrywie Skalnym nie można zapomnieć o Kaplicy Górskiej powstałej latach 1617-1619. Owa kaplica powstała w miejscu objawienia Matki Bożej płaczącej nad niedolą, jaka czekała ludzi podczas nadciągającej wojny. Do górskiej kaplicy prowadzą trzy drogi.

Bardo - Kaplica na Kalwarii

Bardo ma wiele innych zabytków, które są niemniej atrakcyjne, są to m. in.: zespół grodowy na Nysą, zespół  zamkowy na stoku Kalwarii, staromiejski układ urbanistyczny, Kamienny Most na Nysie Kłodzkiej i wiele innych ciekawych miejsc.

Bardo - widok na zabytkowy most na Nysie Kłodzkiej

Dla osób  ceniących turystykę  aktywną miasteczko proponuje: dla rowerzystów –  międzynarodowe i lokalne trasy rowerowe (możesz zobaczyć je na stronie Bardo), dla kajakarzy – spływy kajakowe na Nysie Kłodzkiej, dla piechurów – szlaki turystyczne.

Bardo - trasy rowerowe

Bardo - spływ kajakowy

Osoby szukające wytchnienia od wielkomiejskiego gwaru zainteresują szlaki piesze , na których spotkać można wiele gatunków rzadkich rośli i zwierząt. Malownicze pejzaże Barda i okolic są zachwycające.

Wpis powstał przy współpracy z Gminą Bardo.

Dodaj komentarz

Name: (Required)

E-mail: (Required)

Website:

Comment: